KONKURS NA EKOLOGICZNĄ MARZANNĘ W RAMACH IMPREZY PLENEROWEJ: "POWITANIE WIOSNY" 23 Marca 2012 - KOZIELICE
2012-03-23 13:48:24
„Płyń sobie, Marzanno, szumiącym potokiem,
na morze szerokie, na morze głębokie.
Zgiń, przepadnij, zimo, i nie wracaj do nas –
Na przyjęcie wiosny otwórzmy ramiona.”
Jan Długosz
Jedną z podtrzymywanych do dziś tradycji jest topienie Marzanny, które odbywało się w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Dla naszych przodków obyczaj ten związany był z odwiecznym rytmem wegetacyjnym. Wyrażał radość z nadchodzącej wiosny, która oznaczała odrodzenie się świata, przyrody, zapowiadała przyszłe plony, a więc dostatek. Marzanna – symbol zimy – to słomiana kukła o kobiecej postaci, ubrana w białe płócienne szaty, przystrojona koralami i wstążkami.
Marzannę obnoszono po wszystkich domach we wsi, po czym zdzierano z niej ubranie i rozrzucano je po polach. Następnie topiono ją w rzece, stawie, jeziorze lub po prostu w większej kałuży. Bywało, że kukłę podpalano i płonącą wrzucano do wody. Marzannę wyprowadzano ze wsi jedną drogą, drugą zaś wprowadzano tzw. maik – ozdobione koralikami, kwiatami i wstążkami zielone gałęzie symbolizujące wiosnę. W kolejnych stuleciach obrzęd ten nabierał coraz bardziej zabawowego charakteru. Dziś topienie Marzanny jest przede wszystkim zabawą dzieci i młodzieży.
Z okazji dnia rozpoczęcia kalendarzowej wiosny, Wiejski Dom Kultury w Kozielicach zorganizował 23 marca 2012 roku, Konkurs na: „Ekologiczną Marzannę” w ramach imprezy plenerowej: „Powitanie Wiosny”.
Celem konkursu było zapoznanie uczestników z dawnymi tradycjami i obrzędami związanymi z pożegnaniem zimy i nadejściem wiosny, jak również rozwijanie kreatywności i wyobraźni oraz pobudzanie aktywności twórczej.
Chęć uczestnictwa w Konkursie zgłosiło sześć zespołów.
Wszystkie dzieci spotkały się na placu przed szkołą aby wspólnie razem zaprezentować swoje Marzanny, pożegnać zimę a powitać upragnioną wiosnę.
Komisja konkursowa oceniła każdy zespół biorąc pod uwagę przygotowanie następujących elementów:
1. Aktywność grupy podczas korowodu ( wypędzenie zimy podczas marszu za pomocą różnych przedmiotów oraz instrumentów).
2. Pomysłowość i staranność wykonania Marzanny.
3. Krótki program artystyczny ( wiersze, piosenki, okrzyki wyganiające zimę).
Jury w składzie:
- Grzegorz Nowicki-Komendant OSP Kozielice
- Mariusz Gronkowski – Przedstawiciel OSP Kozielice
- Klaudia Szczepkowska – Dyrektor WDK Kozielice
- Monika Domagała-Janowska – Przedstawiciel Urzędu Gminy Kozielice
po dokonaniu oceny wszystkich zespołów, biorąc pod uwagę przygotowanie wszystkich elementów prezentacji postanowiło przyznać wszystkim zespołom I miejsce.
Każdy nagrodzony zespół otrzymał dyplom oraz ogromne torby, po brzegi wypełnione słodyczami.
Zadowolone dzieciaki wróciły do klas z przekonaniem, że teraz to już na pewno zima nie wróci, a wiosna będzie piękna i słoneczna.
W konkursie wzięło udział około 180 osób.