PRZEDŁUŻENIE TERMINU ZGŁASZANIA KANDYDATÓW
DO POWIATOWEJ RADY DZIAŁALNOŚCI POŻYTKU PUBLICZNEGO
DO 26 LUTEGO 2021 R.
Szanowni członkowie organizacji pozarządowych z terenu powiatu pyrzyckiego!
Ze względu na liczbę zgłoszeń mniejszą niż wymagana liczba przedstawicieli organizacji pozarządowych wydłuża się termin zgłaszania kandydatów na członków do Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Pyrzycach (dalej RDPP) na okres kadencji 2021-2024.
Niniejsza rada to gremium opiniodawczo-konsultacyjne, którego celem jest opiniowanie aktów prawa miejscowego dotyczących zadań sfery pożytku publicznego, doradztwo w sprawach dotyczących lokalnego III sektora oraz rozwiązywanie problemów i inicjowanie działań dla lokalnych organizacji pozarządowych. Rada jest miejscem bezpośredniej merytorycznej pracy na rzecz rozwoju lokalnego środowiska pozarządowego. Rada obraduje na posiedzeniach, gdzie spotykają się przedstawiciele samorządu i organizacji. Pyrzycka powiatowa RDPP będzie składała się z 14 członków, których stanowić będzie:
8 przedstawicieli organizacji pozarządowych,
3 przedstawicieli Zarządu Powiatu Pyrzyckiego (pracownicy Starostwa),
3 radnych Rady Powiatu Pyrzyckiego.
W związku z powyższym zapraszamy wszystkie organizacje pozarządowe działające na terenie powiatu pyrzyckiego do zgłaszania kandydatów w okresie do 26 lutego 2021 r. Każda z organizacji może zgłosić tylko jednego kandydata w jednej z ośmiu wymienionych poniżej kategorii:
- edukacja, oświata i wychowanie - dotyczy organizacji pozarządowych, które realizują zadania w zakresie nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania;
- kultura fizyczna i sport - dotyczy organizacji pozarządowych, które realizują zadania w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej;
- ochrona i promocja zdrowia, działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, pomoc społeczna - dotyczy organizacji pozarządowych, które realizują zadania w zakresie:
- pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób,
- wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej,
- działalności charytatywnej,
- ochrony i promocji zdrowia,
- działalności na rzecz rodziny, macierzyństwa, rodzicielstwa, upowszechniania i ochrony praw dziecka,
- przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym;
- kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i tradycji - dotyczy organizacji pozarządowych, które realizują zadania w zakresie:
- podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej,
- działalności na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego,
- kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego,
- pomocy Polonii i Polakom za granicą,
- działalności na rzecz kombatantów i osób represjonowanych,
- obronności państwa i działalności Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej,
- promocji Rzeczypospolitej Polskiej za granicą;
- ekologia i ochrona środowiska - dotyczy organizacji pozarządowych, które realizują zadania w zakresie ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego;
- turystyka i rekreacja oraz krajoznawstwo - dotyczy organizacji pozarządowych, które realizują zadania w zakresie:
- wypoczynku dzieci i młodzieży,
- turystyki i krajoznawstwa;
- aktywizacja i integracja społeczności lokalnych, promocja rozwoju wspólnot lokalnych – dotyczy organizacji pozarządowych, które realizują zadania w zakresie:
- działalności edukacyjnej i oświatowej,
- działalności kulturalnej, integracyjnej i rozrywkowej,
- działalności wspomagającej rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości - dotyczy organizacji pozarządowych, które realizują zadania w zakresie:
- działalności na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym,
- promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy.
Zgłoszenia kandydata należy dokonać pisemnie na formularzu zgłoszeniowym dostępnym do pobrania w załączniku. Formularz zgłoszeniowy powinien być podpisany przez osobę/-y upoważnioną/-e w tym zakresie (zgodnie z informacjami zawartymi w stosownym Krajowym Rejestrze Sądowym lub innym właściwym rejestrze lub ewidencji) w celu wyrażenia zgody na udział w wyborach z biernym prawem wyborczym.
Z wyborów w całości (w kandydowaniu i głosowaniu) wykluczone są spółdzielnie socjalne.
Zgłoszony przez organizację pozarządową kandydat winien być:
- w przypadku stowarzyszeń, członkiem zwyczajnym stowarzyszenia;
- w przypadku fundacji, członkiem organu uprawnionego do reprezentowania fundacji lub fundatorem.
Formularze zgłoszeniowe należy przesłać na adres: Starostwo Powiatowe w Pyrzycach,
ul. Lipiańska 4, 74-200 Pyrzyce, mailowo na adres starostwo@pyrzyce.pl lub składać w sekretariacie urzędu w zaklejonych kopertach z dopiskiem „wybory do Rady Działalności Pożytku Publicznego” w terminie do 26 lutego 2021 r. włącznie.
Dnia 2 marca po dokonaniu weryfikacji formalnej na stronie Starostwa zamieszczona zostanie lista kandydatów wraz z krótką charakterystyką oraz karta do głosowania.
Wybory odbędą się dnia 4 marca 2021 r. za pośrednictwem poczty e-mail. W tym dniu każda z organizacji pozarządowych może przesłać na adres Starostwa pobrana ze strony internetowej, wypełnioną, podpisaną i zeskanowaną kartę do głosowania.
Organizacja pozarządowa dysponuje po jednym głosie w każdej z 8 kategorii. Można głosować na jednego kandydata w każdej od 1 do 8 kategorii. Istnieje możliwość oddania głosu w nie wszystkich kategoriach (np. w 3 lub 7) i głos taki będzie uznany również za ważny.
Wszelkie pytania i wątpliwości związane z wyborami należy kierować do koordynującego proces wyborczy Waldemara Durkina telefonicznie pod nr 091 88 11 342 lub mailowo: w.durkin@pyrzyce.pl