Przejdź do strony z wysokim kontrastem
Wymagany jest Adobe Flash Player
Dziś jest: Niedziela 28 maja 2023, imieniny: Augustyna i Jaromira

Obsługa techniczna
ALFA TV

ZAWODY STRAŻACKIE

2009-06-15 10:07:03

13 czerwca w Bielicach odbyły się międzygminne Zawody Sportowo-Pożarnicze gmin Kozielice i Bielice. W zawodach udział wzięło 9 jednostek OSP w grupie A, w tym 5 jednostek OSP z terenu naszej gminy tj. Tetyń, Kozielice, Załęże, Mielno Pyrzyckie i Czarnowo oraz 8 Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, w tym 6 MDP z gminy Kozielice: MDP dziewcząt - Tetyń i Kozielice oraz MDP chłopców - Tetyń, Kozielice, Załęże, Mielno Pyrzyckie. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwała komisja sędziowska powołana przez Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Pyrzycach.

Strażacy mogli się wykazać podczas 2 punktowanych konkurencji:

1. Sztafeta pożarnicza 7x50 m z przeszkodami;

Przebieg konkurencji.
Zawodnicy zajmują miejsca na torze biegu w następujący sposób:
pierwszy zawodnik z prądownicą przed linią startu, drugi w strefie zmiany pierwszej (45 - 55), trzeci w strefie zmiany drugiej (95-105m), czwartyw strefie zmiany trzeciej (145-155m), piąty w strefie zmiany czwartej (195-205m), szósty w strefie zmiany piątej (245-255m), siódmy w strefie zmiany szóstej (295-305m). Zawodników na poszczególne sterfy zmian wyznacza dowódca. Pozycja startowa zawodników w strefach zmian jest dowolna. Po sygnale rozpoczynającym konkurencję, zawodnik pierwszej zmiany dobiega do ułożonego na torze węża W-75, chwyta jeden z łączników z zadaniem rozciągnięcia węża na całą długość i połączenia z nasadą wlotową rozdzielacza. Następnie dobiega do strefy zmian i w tej strefie przekazuje prądownicę (pałeczkę sztafetową) następnemu zawodnikowi. Prądownica musi być przekazana z ręki do ręki - nie wolno jej rzucać. Po przyjęciu prądownicy zawodnik na drugim odcinku przeskakuje nad płotkiem lekkoatletycznym. Następnie przekazuje (w strefie zmian) prądownicę kolejnemu zawodnikowi. Zadaniem zawodnika na trzecim odcinku toru jest przeskoczenie wyznaczonego "rowu", nie dotykając linii wyznaczających tę przeszkodę i strefy pomiędzy tymi liniami. Po wykonaniu zadania przekazuje w strefie zmian prądownicę następnemu zawodnikowi. Na czwartym odcinku zawodnik pokonuje slalomem ustawione w rzędzie tyczki. Po wykonaniu zadania przekazuje w strefie zmian prądownicę następnemu zawodnikowi. Zawodnik na piątym odcinku przebiega po równoważni, zeskakując z niej poza linię końcową zeskoku z równoważni. Po wykonaniu zadania przekazuje w strefie zmian prądownicę następnemu zawodnikowi. Zadaniem zawodnika na szóstym odcinku toru jest pokonanie ściany (ponad jej górną krawędzią) bez korzystania z podpór bocznych (zadaniem zawodniczki w biegu sztafetowym kobiet jest przeskoczenie nad płotkiem lekkoatletycznym). Po wykonaniu zadania przekazuje w strefie zmian prądownicę następnemu zawodnikowi. Zawodnik ostatniego, siódmego odcinka po dobiegnięciu do ułożonego węża W-52 i rozdzielacza, łączy ze sobą w dowolnej kolejności rozdzielacz z wężem a wąż z prądownicą i dobiega do mety. W momencie przekraczania linii mety prądownicą musi być połączona z wężem a przekraczający linię mety zawodnik nie może zasłaniać sędziemu miejsca połączenia (błędem jest trzymanie za łączniki).

2. Ćwiczenia bojowe;

Konkurencja ćwiczenie bojowe obejmuje:

1.       dobiegnięcie do miejsca ułożenia sprzętu (podestu),

2.       zbudowanie linii ssawnej,

3.       zbudowanie linii głównej z 2-ch odcinków W-75,

4.       zbudowanie 2-ch linii gaśniczych (po 2 odcinki W-52 każda),

5.       uruchomienie motopompy i zassanie wody,

6.       podanie 2-ch prądów wody ze stanowisk gaśniczych,

7.       przewrócenie pachołków, obrócenie /złamanie tarczy prądem wody.


Klasyfikacja generalna w grupie A:

I miejsce - OSP Tetyń;

II miejsce - OSP Bielice;

III miejsce - OSP Babin;

IV miejsce - OSP Załęże;

V miejsce - OSP Kozielice;

VI miejsce - OSP Linie;

VII miejsce - OSP Mielno Pyrzyckie;

VIII miejsce - OSP Czarnowo;

IX miejsce - OSP Chabowo.

 

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze startowały tylko w konkurencji bojowej, która wygląda podobnie jak w grupie A z tym że, MDP nie buduje linii ssawnej (jest już zbudowana, należy tylko wrzucić wąż do zbiornika) a operatorem motopompy jest strażak. Nad bezpieczeństwem młodzieżówki czuwają starsi druhowie, którzy mogą równierz udzielać podopiecznym niezbędnej pomocy.

Klasyfikacja generalna w grupie MDP:

I miejsce - MDP Bielice CH;

II miejsce - MDP Babin CH;

III miejsce - Mielno Pyrzyckie CH;

IV miejsce - Tetyń DZ;

V miejsce - Kozielice CH;

VI miejsce - Kozielice DZ;

VII miejsce - Tetyń CH;

VIII miejsce - Załeże CH.

Wszystkim drużynom zostały wręczone pamiątkowe Puchary, dyplomy oraz nagrody.

  

 

 

 

Jak to już przystało, na zakończenie zawodów wszyscy strażacy spotkali się przy wspólnym posiłku, była kiełbas z grilla i grochówka.Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia