Przejdź do strony z wysokim kontrastem
Wymagany jest Adobe Flash Player
Dziś jest: Piątek 24 maja 2019, imieniny: Joanny i Zuzanny

Obsługa techniczna
ALFA TV

Wilki na terenie naszej gminy, co powinniśmy o nich wiedzieć?

2019-03-07 07:19:10

Wójt Gminy Kozielice ostrzega przed grasującymi na terenie gminy wilkami. Z informacji zebranych od mieszkańców wynika, że zwierzęta te pojawiły się na terenie naszej gminy. Proszę mieszkańców oraz osoby przebywające na terenie gminy o zachowanie szczególnej ostrożności i czujności w czasie pobytu na terenach leśnych, polnych i w ich sąsiedztwie. Zagrożenie dotyczy przede wszystkim dzieci pozostających bez opiekunów, zwierząt hodowlanych przebywających na uwięzi w otwartej przestrzeni, a także psów wolno biegających.


Prosi się o zamykanie posesji i zabezpieczenie odpadów komunalnych tak, aby nie stały się one pożywieniem dla dzikiej zwierzyny, a także informowaniu urzędu lub sołtysów o ewentualnym pojawieniu się wilków w obszarach zabudowanych.


Wilk nie powinien zrobić człowiekowi krzywdy. Dawniej często postrzegany był jako bezwzględny drapieżca, zabójca i uosobienie zła, co wywoływało i nierzadko nadal wywołuje lęk w ludziach. Ale strach ma wielkie oczy, jeśli zachowamy rozsądek i ostrożność, nic złego nie powinno nam się stać. Należy jednak pamiętać, by nie próbować do nich podchodzić, nie głaskać i zachować rozsądek, gdy je zobaczymy. Nawet jeśli to młody wilk, w pobliżu zapewne znajduje się jego matka, która będzie próbowała bronić swego potomstwa przed zagrożeniem. Nie powinno się również zostawiać małych dzieci samych w lesie. Wilk, jak każda inna istota, boi się większego od siebie.

Najważniejszą sprawą jest by na widok wilka nie uciekać, ponieważ ucieczka to wyraźny sygnał dany drapieżnikowi potwierdzający, że jesteśmy ofiarą. Ignorujmy więc wilki, ale nie uciekajmy.

Warto pamiętać, że wilki starają się nie krzyżować swoich dróg z drogami człowieka i nie odczuwają potrzeby spotkania. Podczas spaceru po lesie lub wśród pól bardziej prawdopodobne jest, że ludzie są obserwowani przez wilka niż to, że będą mieli szansę zobaczyć tego mieszkańca lasu, są płochliwe i unikają kontaktu z człowiekiem. Jednak należy zachować ostrożność, a spacerując z psami należy zawsze trzymać je na smyczy.

Warto pamiętać, że wilki od 1998 r. są zwierzętami podlegającymi ochronie gatunkowej.

dowiedz się więcej o wilkach

  >>https://pl.wikipedia.org/wiki/Wilk_szary<<Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia